Tez Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tez Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tez yazmak kimileri için zorlu bir süreç olabiliyor. Tecrübe sahipleri için ise keyifli bir öğrenim ve aktarım sürecine dönüşüyor.

İşte tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler...

- Seçeceğiniz konu mutlaka özgün olmalı...

Başkası tarafından gerçekleştirilmemiş olması önem taşıyor. Konu bilindik olabilir, fakat daha önce incelenmemiş olması gerekiyor. Konuya farklı bir açıdan bakmanız ve içeriği özgün bir noktadan ele almanız değer taşıyor.

- Seçeceğiniz konu farklı ve çeşitli kaynaklar barındırmalı...

Kaynaklara erişim tez yazma sürecinin oldukça önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu süreci sorunsuz atlatabilmek için ilk aşama olan konu seçiminde erişilebilir kaynakları olan bir başlığa yönelmeniz önemli.

- Araçlarınızı hazırlamalısınız...

Tez yazmaya başlamanın ilk adımlarından biri konuyla selamlaşabilmektir. Bunun için dosyanızın kapağına adınızı ve soyadınızı yazarak başlayabilirsiniz. Tez konusu kadar kullanacağınız araç gereçlerin de başarınızdaki rolü büyük olacak. Tezinizi LaTeX ve Pages gibi tez yazım yönergenizde tercih edilmeyen programlar yerine Microsoft Word'de yazmaya başlamanız size basım aşamasında kolaylık sağlayacaktır.

- Son tarihlerinizi belirlemeli ve onlara sadık kalmalısınız...

Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Çalışma planınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun takvimi yalnızca siz oluşturabilirsiniz. Bu takvim geriye doğru gelirken tezinizi parça parça ne zaman bitirmeniz gerektiğiyle ilgili bilgiler içerebilir. Çok ince detaylara girmenize gerek yok. Öncelikli olarak "Literatür Taraması" ve "Önerilen Metod" gibi ana bölümleri bitireceğiniz tarihleri bilmeniz gerekiyor. Sonrası çok daha kolay...

- Literatür taraması ile işe koyulun...

Bir alanda tez yazmak demek o alana hakim olmak demektir. O alandaki güncel bilgileri öğrenmelisiniz. Bunun için de kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirmelisiniz. Nitelikli bir tez yazmanın yolu güvenilir araştırmalardan geçiyor. Literatürü ne kadar iyi bilirseniz, o alanla ilgili ne kadar çok anahtar kelime bulursanız; başarı oranınız o denli artacaktır. Google Scholar ya da ScienceDirect gibi kaynakları kullanabilirsiniz.

- Tez başlığınızı önemseyin...

Literatür taraması kafanızda bir şeylerin şekillenmesini sağlar. Ardından kendi cümlelerinizle tez başlığınızı belirlemelisiniz. Bu taslak başlığı sonra daha etkili hâle getirmeniz de mümkün. Tez danışmanınızla görüşmeden önce bebeğiniz gibi görmeniz gereken tezinize ilk adını koyarak motivasyonunuzu da artırabilirsiniz. Tez danışmanınızın talep ettiklerini sakın göz ardı etmeyin:)

- Tezin alt başlıklarını belirleyin...

Tezin iskeleti de en az diğer detaylar kadar değerlidir. Teziniz hangi bölümlerden oluşacak? Alt başlıkları neler olacak? Bunu tez danışmanınızla yapmanız daha sağlıklı ve geçerli olabilir. Tezinizin içeriğini iyi bir şekilde gruplamalısınız. Bu sayede yol haritanız da daha etkili olacaktır.

- Literatür taramasını yazmaya başlayın...

Bu kısım çok da eğlenceli hissettirmeyebilir. Zira temelde başkalarının çalışmalarını özetleyeceksiniz. Fakat aslında yapmanız gereken şey özgün cümleler kurmak değil, konuları sistematik bir şekilde açıklamaktır. Literatür taraması akademik yayınların en az okunan parçalarından birisidir. Bu bölümde, alanınızla ilgili yapılmış uygulamaları anlatmanız ve gerekli bilgileri vermeniz yeterlidir.

- İç bölümleri yazmaya başlayın...

Özellikle fen bilimleri alanındaysanız, dikkat! İç bölümleri yazmanız için bazı hesaplamalar ya da deneyler yapmış olmanız gerekebilir. Bu deneyleri literatür taramasından önce ya da sonra gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Sosyal bilimlerde de aynı durum geçerli. Literatüre katkıda bulunacağınız bu bölümde alt başlıkların içini teker teker doldurmalısınız. Bu ilk denemeniz olacağı için kaygıya kapılmayın. Sonrasında gramer ve anlatım olarak iyileştirmeler yapabilirsiniz.

- Sonuç bölümünü yazın...

Tezinizin en çok okunacak kısmı burasıdır. Tezinizin okumaya değer olup olmadığına karar verilen kısımdır. Tarafsız olarak tezinizin artılarını ve eksilerini açıkça yazın. Cümleleri çok fazla süslemeyin ve kısa paragraflar oluşturun. 2 sayfayı geçmemesi de ideal olacaktır.

- Tezinizin üzerinden geçin...

Yukarıda okuduğunuz tüm bölümleri bitirdiyseniz, finale ulaştınız demektir. Artık tez jürisine sunabileceğiniz bir çalışmanız var. Bundan sonrasında tez düzeltme ve iyileştirme döngüsüne girebilirsiniz. Sakin bir şekilde ve dikkatlice tezinizi okumalısınız. Düzeltmeler yaparak ya da anlatımı daha etkili kılarak tezinizi nihai şekline kavuşturabilirsiniz.

ve En önemli maddeye geldik...

Sakın teşekkür sayfasında, kimsenin adını unutmayın!...

Başarılar.

Paylaş:

Etiketler:

Sonraki